Turnieje im. K. Marciniaka

puchar

Turnieje imienia Kazimierza Marciniaka odbywały się w Bytowie osiem razy. Głównymi organizatorami tych wydarzeń byli synowie pana Kazimierza oraz Bytovia. Miały one na celu oddanie pamięci wieloletniemu działaczowi na rzecz naszego klubu.

I TURNIEJ – 27-28.07.1996r.

Wyniki:

Polonia Wilno – Kaszubia II Kościerzyna 3:2
Bytovia Bytów – Kaszubia II Kościerzyna 4:2
Bytovia Bytów – Polonia Wilno 0:2

Tabela:

1. Polonia Wilno 6pkt 5:2
2. Bytovia Bytów 3pkt 4:4
3. Kaszubia II Kościerzyna 0pkt 4:7

Pierwsze zawody trwały dwa dni. Do Bytowa przyjechały rezerwy Kaszubii Kościerzyna oraz Polonia Wilno (II liga litewska). Bezkonkurencyjni okazali się goście z zagranic, którzy wygrali oba mecze. Bytowiacy turniej rozpoczęli dobrze – od zwycięstwa z Kaszubią II 4:2. W decydującym spotkaniu ulegli Litwinom 0:2, w efekcie czego zajęli drugie miejsce.

II TURNIEJ – 20.07.1997r.


Wyniki:

Kotwica Kołobrzeg – Kaszubia Kościerzyna 0:0
Bytovia Bytów – Darzbór Szczecinek 0:0
Kotwica Kołobrzeg – Darzbór Szczecinek 3:0
Bytovia Bytów – Kaszubia Kościerzyna 0:0
Kaszubia Kościerzyna – Darzbór Szczecinek 7:0
Bytovia Bytów – Kotwica Kołobrzeg 0:1

Tabela:

1. Kotwica Kołobrzeg 7pkt 4:0
2. Kaszubia Kościerzyna 5pkt 7:0
3. Bytovia Bytów 2pkt 0:1
4. Darzbór Szczecinek 1pkt 0:10

Więcej emocji przyniósł kolejny turniej. Tym razem udział wzięły cztery ekipy. Oprócz Bytovii byli to trzecioligowcy: Kotwica Kołobrzeg i Kaszubia Kościerzyna oraz przedstawiciel IV ligi – Darzbór Szczecinek. Najlepszą drużyną okazała się Kotiwca. Czarno-biało-czerwoni wspierani przez zawodników, którzy zakończyli już kariery zaprezentowali się na tle faworyzowanych rywali bardzo dobrze. Nie potrafili, co prawda zdobyć choć jednego gola, ale trzeba podkreślić, że tylko kołobrzeżanie znaleźli drogę do naszej bramki i tylko raz udało im się do niej trafić. Ostatnie miejsce zajęli piłkarze ze Szczecinka, którzy do domu wrócili z bagażem aż 10 goli.

III TURNIEJ – 16.07.2000r.

Wyniki:

Półfinały:

Bytovia Bytów – Orkan Gostkowo 2:2 k. 5:4
Myśliwiec Tuchomie – Kaszubia Studzienice 4:1

O III miejsce:

Orkan Gostkowo – Kaszubia Kościerzyna 4:1

Finał:

Bytovia Bytów – Myśliwiec Tuchomie 1:2

Nagrody:

Najlepszy strzelec: Zbigniew Leik (Orkan) – 3 gole
Najlepszy bramkarz: Adam Jenta (Myśliwiec)

Na następne zmagania związane z walką o puchar im. K.Marciniaka trzeba było czekać aż trzy lata. Tym razem turniej przybrał charakter lokalny. Po raz pierwszy nie zagrano systemem każdy z każdym, lecz pucharowym. Bytowiacy w półfinale po rzutach karnych pokonali Orkan Gostkowo, który w meczu o 3. miejsce rozgromił Kaszubię Studzienice 4:1. W finale zagraliśmy z Myśliwcem Tuchomie. Niestety Czarnym Wilkom ponownie nie udało się zgarnąć trofeum i przegrali niespodziewanie z tuchomianami 1:2, w czym wielka zasługa golkipera Adama Jenty. To właśnie jemu przypadło miano najlepszego bramkarza turnieju.

IV TURNIEJ – 15.07.2001r.

Odebranie pucharu

Wyniki:

Runda wstępna:

GKS Kołczygłowy – Myśliwiec Tuchomie 3:0

Półfinały:

Orkan Gostkowo – Kaszubia Studzienice 3:0
Bytovia Bytów – GKS Kołczygłowy 2:0

O III miejsce:

Kaszubia Studzienice – GKS Kołczygłowy 1:1 k. 3:2

Finał:

Bytovia Bytów – Orkan Gostkowo 2:1

Nagrody:

Najlepszy strzelec: Artur Kalinowski (GKS) – 3 gole
Najlepszy bramkarz: Piotr Szlachetka (Bytovia)
Najlepszy piłkarz: Tadeusz Malek (Orkan)
Puchar Fair Play im. Jana Woronkowicza: GKS Kołczygłowy

Te same ekipy wystąpiły również rok później. W ostatniej chwili dołączył ponadto kołczygłowski GKS. Organizatorzy zdecydowali, że zagrają oni w rundzie eliminacyjnej z Myśliwcem Tuchomie. W spotkaniu drużyn zdegradowanych do Klasy A lepsi okazali się kołczygłowianie. Ze zwycięską drużyną zmierzyła się Bytovia i pewnie pokonała rywala 3:0. W meczu o III miejsce Kaszubia Studzienice wygrała po karnych z GKS-em. W finale gospodarze spotkali się z Orkanem Gostkowo, który prezentował solidny futbol. Po zaciętym meczu i dobrej postawie bramkarza Piotra Szlachetki po puchar po raz pierwszy sięgnął ukochany zespół K.Marciniaka.

V TURNIEJ – 21.07.2002r.

Wynik:

Bytovia Bytów – Lechia Gdańsk 2:6

Nagrody:

Najlepszy strzelec: Bartłomiej Stolc (Lechia)
Najlepszy piłkarz: Bartłomiej Stolc (Lechia)
Puchar Fair Play im. Jana Woronkowicza: Lechia Gdańsk

W V turnieju rozegrano tylko jeden mecz, co było związane z otwarciem nowej murawy. Zbyt duża ilość spotkań mogłaby źle na nią wpłynąć. Rywali było mniej, za to jedyny przeciwnik naprawdę klasowy – Lechia Gdańsk. Należy jednak wspomnieć, że gdańszczanie dopiero rok wcześniej odłączyli się od Polonii Gdańsk, za co musieli zapłacić degradacją do najniższej ligi. Do Bytowa przyjechali już jako ekipa z V ligi – okręgówki, do której właśnie co awansowali. Biało-Zieloni dali nam pokaz gry, mimo młodego składu i wygrali 6:2. Świetnie zaprezentował się zwłaszcza Bartłomiej Stolc. Samo starcie przyciągnęło rzesze fanów, w tym ok. 50 z Gdańska. Po meczu rozegrano jeszcze konkurs „jedenastek”. Lepiej rzuty karne egzekwowali podopieczni Cezarego Kołakowskiego, którzy zwyciężyli stosunkiem 5:4.

2002

VI TURNIEJ – 20.07.2003r.

Wyniki:

Półfinały:

Bytovia Bytów U-21 – Gedania Gdańsk 0:4
Bytovia Bytów – Gedania II Gdańsk 2:0

O III miejsce:

Bytovia Bytów U-21 – Gedania II Gdańsk 2:0

Finał:

Bytovia Bytów – Gedania Gdańsk 3:1

Następny turniej odbył się w lipcu 2003r. Wtedy to na stadionie MOSIR-u oprócz gospodarzy (podział drużyn na seniorów i U 21) zjawiły się dwa zespoły Gedanii Gdańsk. Jeszcze przed oficjalnymi zmaganiami rozegrano przed meczem z udziałem żaków Bytovii i Salosu Słupsk. W pierwszym meczu trwającym 60 minut młodzieżowcy Bytovii zmierzyli się z pierwszą drużyną Gedanii. Wynik to sromotna porażka bytowiaków, ale trzeba zauważyć, że między oba ekipami panowała przepaść. Więcej emocji dostarczył pojedynek Bytovii z Gedanią II. Po ofensywnej grze naszych obrońców, a zwłaszcza Bogdana Dułaka wygraliśmy 2:0. Bramki strzelali Artur Kobiella i Mariusz Kalamaszek. Mecz o 3. miejsce między Bytovią U-21 a rezerwami Gedanii nie był interesujący. Jednostronna gra przyczyniła się do naszej przegranej 0:4. Więcej radości dała nam potyczka decydująca o pucharze. W finale świetnie zaprezentował się Marcin Rabenda. Dzięki niemu sędzia dwa razy musiał wskazywać na „wapno”. Obie jedenastki na gole zamieniał Roman Cech. Po kwadransie to przyjezdni zdobyli kontaktową bramkę. Na szczęście naszą wygraną przypieczętował M.Kalamaszek i tak czarno-biało-czerwoni zasłużenie odebrali puchar z rąk syna pana Kazimierza, Euzebiusza Marciniaka.

2003r.

VII TURNIEJ – 08.2004r.

Wyniki:

Półfinały:

Bytovia Bytów – GKS Kołczygłowy 5:0
Pogoń Lębork – Kolejarz Chojnice 0:0 k. 3:5

O III miejsce:

Pogoń Lębork – GKS Kołczygłowy 4:1

Finał:

Bytovia Bytów – Kolejarz Chojnice 0:0

Bytowiacy wygrali po rzutach karnych.

Kolejne zawody odbywały się w niecodziennych warunkach. Z nieba lały się bowiem strugi deszczu. Spotkania jedyny raz w historii odbywały się w sierpniu, a nie jak zwykle w lipcu. Ekipami turniejowymi były zespoły: Bytovii, Pogoni Lębork, GKS Kołczygłowy oraz Kolejarza Chojnice. Grano systemem pucharowym 2×30 minut. Odbyło się bez losowania par eliminacyjnych, gdyż organizatorzy zadecydowali, że jako pierwsi na murawę wybiegną czarno-biało-czerwoni oraz kołczygłowianie. Ustalono tak, aby turniej rozpocząć od uroczystego pożegnania Mirosława Wojacha, który kończył karierę piłkarską. Co ciekawe został on szkoleniowcem GKS-u. W inauguracyjnym spotkaniu Bytovia wbiła ówczesnemu spadkowiczowi do klasy A pięć bramek i czekała na finał. Nasi piłkarze podpatrywali wynik pojedynku między Pogonią a Kolejarzem, który wygrała ta druga ekipa po rzutach karnych 5:3. Przegrani zmierzyli się o 3. miejsce. Piłkarze z Lęborka rozbili podopiecznych M.Wojacha 4:1. Walka o główne trofeum była bardzo krótka, bo zawodnikom na przeszkodzie stanęły obfite opady. Doszło, co prawda do pierwszej bezbramkowej połowy, ale na murawie znalazły się litry wody. Podjęto decyzję o rozegraniu konkursu rzutów karnych, w których skuteczniejsi okazali się gospodarze.

2004

VIII TURNIEJ – 07.2005r.

Wyniki:

Bytovia Bytów – Kaszubia Kościerzyna 6:3
Bytovia Bytów – Chojniczanka Chojnice 0:4
Kaszubia Kościerzyna – Chojniczanka Chojnice 2:1

2005

Tabela:

1. Chojniczanka Chojnice 3pkt 5:2
2. Bytovia Bytów 6:6
3. Kaszubia Koćierzyna 4:7

Ostatni turniej doszedł do skutku w lipcu 2005r. Premierowo w tradycyjnym turnieju dedykowanym nieodżałowanemu K.Marciniakowi zagrali sami juniorzy. Na zaproszenia zareagowały drużyny z Pomorskiej Ligi Juniorów: Chojniczanka Chojnice i Kaszubia Kościerzyna. Młodzieżowcy z Bytowa, którzy po raz ostatni grali pod wodzą Aureliusza Kosmacińskiego, w pierwszej potyczce pewnie pokonali kościerskich graczy aż 6:2. Po 15 kwadransie nasi juniorzy po raz kolejny wyszli na boisko, ale tym razem nie dali rady młodym chojniczanom i ulegli 0:4. W ostatnim w historii meczu o ten turniej Kaszubia pokonała wprawdzie Chojniczankę 2:1, jednak ten wynik satysfakcjonował przegranych, którzy wygrali zawody lepszym bilansem bramkowym.

Na podstawie informatorów dla kibiców MKS Bytovia i tekstów Bogdana Adamczyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *