Rurociągi to zazwyczaj cały zespół skomplikowanych rur i części, w których płynie woda lub inne rodzaje substancji. Najczęściej rurociąg kojarzy się z kanalizacją i dopływem wody do sanitariatów w domu, ale w wielkich zakładach przemysłowych jego zastosowanie jest znacznie szersze. Wszystkie poszczególne części konstrukcji powinny być sprawne, odpowiednio wytrzymałe i zgodne z normami prawnymi, które zostały wyznaczone w tym zakresie. Bardzo ważne jest wytwarzanie elementów ze stali nierdzewnej, która nie ulega korozji. Istotna jest także cykliczna modernizacja sieci i monitorowanie jej stanu, choć nowoczesne mocowanie rurociągów pozwala na długotrwałą i nieprzerwaną eksploatację. Zawsze jednak trzeba być przygotowanym na wszystko. Sprawdźmy zatem, jak sprawują się poszczególne rodzaje mocowań w praktyce.
Dlaczego tak ważna jest wytrzymałość mocowań?
Choć może się wydawać, że części wspierające konstrukcję są tylko dodatkiem do niej, to jednak nic bardziej mylnego. To właśnie te pomniejsze elementy utrzymują wszystko w całości i zabezpieczają przed naruszeniem ciągów komunikacyjnych. Dlatego ich stosowanie oraz wymienianie w odpowiednich okresach jest nieodzowne. Podpory i mocowania mają służyć temu, aby np. konstrukcja nie zawaliła się na pracujących poniżej ludzi bądź przypadkowych przechodniów, jeśli jest to system zewnętrzny i ogólnie dostępny. Ponadto, mocowania zabezpieczają przed pęknięciami i szczelinami, które mogłyby być potencjalnie niebezpieczne. Służy to eliminacji wszelkich wycieków cieczy czy wydostania się innych substancji. Dzięki praktyce używania solidnych mocowań można uniknąć pożarów i wypadków w wielkich halach produkcyjnych czy innych obiektach. Na Sikla można znaleźć mocowania o różnym przeznaczeniu, które przydadzą się nawet w trudnych warunkach środowiskowych.
Podpory systemów rurociągów – czy sprawdzą się w trudnych warunkach?
Podpory rur jak sama nazwa wskazuje mają stanowić coś w rodzaju filarów podtrzymujących. Podtrzymywanie całej konstrukcji rurociągu jest zasadne z punktu widzenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Są to stalowe konstrukcje, które umożliwiają prawidłowe wyważenie rurociągu i optymalne rozłożenie nacisków. Dzięki temu sieć nie jest dodatkowo obciążona i może działać w pełni wydajnie. Istnieją różne rodzaje podpór, ale ich wspólną cechą jest niezwykła wytrzymałość na ciężary, skrajne temperatury, czy uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na sposób montowania podpory wyróżnia się kilka ich podstawowych typów:
– podpory stałe spawane bezpośrednio do rur i scalone z nimi na stałe;
– podpory ruchome mocowane na rurociągu w ten sposób, że rura może swobodnie przepływać wzdłuż swojej osi;
– łożyska ślizgowe umożliwiające ruch poprzeczny i wzdłużny;
– zawiesiny – struktury mocowań nakładają się na siebie i stanowią części ruchome.
Montaż podpór może odbywać się w różny sposób. Tradycyjnie można po prostu użyć narzędzi spawalniczych lub specjalnych nakładek z mocnymi zaciskami, aby prawidłowo przytwierdzić elementy. Niektóre podpory i mocowania muszą być sprężyste, aby dostosowywać się do rurociągu zmiennokształtnego pod wpływem skrajnych temperatur. Są w stanie także tłumić dźwięki, hałasy i drgania systemów rurociągowych. Mocowanie rurociągów stalowych powinno być wykonywane wyłącznie przez fachowców. Wówczas można wykorzystać całkowity potencjał tych elementów. Trzeba pamiętać, że nieumiejętny montaż upośledza funkcje podpór i mocowań, zatem mogą one wtedy nie spełniać swojej roli.
Gdzie szukać dobrej jakości mocowań do rur?
Podpory stałe oraz ruchome dostępne są na stronie Sikla, gdzie prezentowane są wyłącznie produkty zgodne z atestami bezpieczeństwa. Można je wykorzystywać do rurociągów kanalizacyjnych, wentylacyjnych, konstrukcji dachowych i wielu innych systemów wymagających elementów wsporczych. Podpory cięgnowe dają jeszcze większy stopień naprężenia materiałów, a zatem możliwe jest wykorzystanie jego właściwości w pełni. Mocowania i podpory należy zawsze sprawdzać pod kątem atestów i norm prawnych oraz nabywać je wyłącznie od rzetelnych producentów rekomendowanych przez specjalistów.