Nowoczesne technologie wykorzystywane w zabiegach laserowej korekcji wzroku umożliwiają przeprowadzenie ich bez potrzeby bezpośredniego kontaktu. Lekarz używa jedynie laserowego narzędzia podczas operacji. Dzięki temu pacjent może doświadczyć większego komfortu podczas zabiegu, a czas trwania procedury zostaje skrócony. Poznaj bezdotykową metodę korekcji wzroku za pomocą lasera TransPRK, znana również jako StreamLight.
Jakie techniki są stosowane w laserowej korekcji wzroku?
Celem zabiegu laserowej korekcji wzroku jest eliminacja wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopia. W tym celu, za pomocą laserów excimerowych, chirurg modeluje tkankę rogówki znajdującą się pod jej powierzchnią: wypukla ją w przypadku nadwzroczności, spłaszcza przy krótkowzroczności lub równomiernie koryguje przy astygmatyzmie. Dlatego istnieje kilka różnych technik laserowej korekcji wzroku, które różnią się sposobem przygotowania rogówki oka do działania lasera excimerowego.
Techniki laserowej korekcji wzroku można podzielić na powierzchniowe i głębokie. Techniki powierzchniowe polegają na usunięciu całego nabłonka rogówki, który regeneruje się naturalnie po zabiegu. Stosuje się je do korekcji łagodnych wad wzroku oraz u osób o cienkiej rogówce. Do tych technik należą m.in.: PRK, LASEK, EBK oraz bezdotykowa metoda TransPRK (StreamLight). W technikach głębokich, nabłonek rogówki jest przygotowywany w postaci płatka, który po zabiegu jest umieszczany z powrotem na swoim miejscu. Techniki głębokie są zwykle stosowane do korekcji wysokich i złożonych wad wzroku (np. z astygmatyzmem). Wśród nich można wymienić m.in.: LASIK oraz FemtoLASIK.
Jak działa bezdotykowa metoda w laserowej korekcji wzroku?
Bezdotykowa technika laserowej korekcji wzroku, nazywana TransPRK lub StreamLight, opiera się na usuwaniu nabłonka rogówki oraz modelowaniu samej rogówki za pomocą lasera excimerowego, bez konieczności używania innych narzędzi chirurgicznych. Dzięki temu zabieg trwa znacznie krócej, a pacjent doświadcza większego komfortu.
W trakcie zabiegu TransPRK nie dochodzi do cięcia tkanek rogówki, jak w przypadku metody LASIK, ani do mechanicznego oddziaływania na rogówkę, jak w metodach PRK czy LASEK. Jednak brak tych działań nie oznacza automatycznie, że bezdotykowa metoda jest lepsza od innych dostępnych technik. Decyzja o wyborze metody zależy głównie od rodzaju i stopnia wady wzroku oraz indywidualnych warunków zdrowotnych pacjenta. Ostateczną metodę, najlepiej dopasowaną do potrzeb pacjenta, wziąwszy pod uwagę stan jego zdrowia oraz oczekiwania, zaleca lekarz okulista na podstawie przeprowadzonych badań w trakcie wizyty kwalifikującej do zabiegu korekcji wzroku laserem.
Polecamy usługi laserowej korekcji wzroku w Centrum Okulistycznym Weiss Klinik