Przy projektowaniu i budowie hal stalowych bierze się pod uwagę nie tylko funkcjonalność konstrukcji, lecz także ich wytrzymałość, a tym samym bezpieczeństwo. Nowoczesne obiekty muszą bowiem spełniać normy krajowe i europejskie dotyczące trwałości oraz niezawodności. Jak tworzy się bezpieczne hale magazynowe, logistyczne i produkcyjne?
Projektowanie hal stalowych to skomplikowany proces, w którym trzeba połączyć wizje i potrzeby inwestorów z wymaganiami technicznymi i obowiązującymi normami. Tylko wtedy można stworzyć funkcjonalne, a jednocześnie trwałe i bezpieczne obiekty przemysłowe.
Na co zwraca się szczególną uwagę wtedy, gdy projektuje się i buduje bezpieczne hale stalowe?
Bezpieczeństwo techniczne hal stalowych
Pod względem technicznym bezpieczeństwo hal stalowych ma ścisły związek ze stosowaniem współczynników bezpieczeństwa dla oddziaływań, a także z wytrzymałością wykorzystanych materiałów. Podstawa to przyjęcie właściwego ustroju konstrukcyjnego i uwzględnienie wszystkich czynników, które będą oddziaływać na budynek.
Chodzi o to, żeby zminimalizować ryzyko destabilizacji konstrukcji w wyniku m.in. silnych wiatrów lub intensywnych opadów śniegu oraz użycia urządzeń wewnątrz obiektu. Z ostatnią sytuacją możemy mieć do czynienia wtedy, gdy nie uwzględni się obciążenia generowanego np. przez suwnicę.
Bezpieczeństwo pożarowe w halach stalowych
Druga kwestia to bezpieczeństwo pożarowe. Hale przemysłowe, w tym hale magazynowe, hale logistyczne czy produkcyjne muszą spełniać określone normy przeciwpożarowe. Projektuje się je i buduje tak, aby w razie pożaru:
– przez cały czas została zapewniona nośność konstrukcji,
– ograniczyć rozprzestrzenianie się dymu i ognia,
– zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się ognia na sąsiednie budynki,
– bezpiecznie ewakuować osoby znajdujące się w obiekcie,
– ekipy ratunkowe mogły bezpiecznie prowadzić prace.
W tym celu stosuje się m.in. powłoki przeciwpożarowe o niskiej przewodności cieplnej i wysokiej stabilności w dużych temperaturach, okładziny ogniotrwałe oraz powłoki pęczniejące. Te rozwiązania zabezpieczają konstrukcję na określony czas w trakcie trwania pożaru.
Poza tym w halach stalowych montuje się również elementy ostrzegawcze i detekcyjne, instalacje oddymiania oraz urządzenia, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się pożaru. Podstawą jest także zaprojektowanie dróg ewakuacyjnych umożliwiających sprawne i bezpieczne wydostanie się w obiektu.
Ochrona antykorozyjna w halach stalowych
Trzecia sprawa to ochrona antykorozyjna. Budynki stalowe są narażone na działanie rdzy, która może osłabiać poszczególne elementy konstrukcyjne. Żeby tego uniknąć i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo obiektów, na etapie przygotowania prefabrykatów stosuje się wielowarstwowe systemy malarskie chroniące części przed rdzewieniem.
W związku z tym, że bezpieczeństwo hal stalowych zależy od wielopłaszczyznowej analizy i zastosowania różnorodnych systemów, warto zdać się w tej kwestii na pomoc doświadczonego generalnego wykonawcy. Generalny wykonawca hal stalowych taki jak np. firma Commercecon (https://commercecon.pl) jest w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania, które zagwarantują trwałość i wytrzymałość konstrukcji.