Co to jest piaskowanie drewna i jak działa?

0
210
Co to jest piaskowanie drewna i jak działa?

Piaskowanie drewna wykorzystuje się w głównej mierze do renowacji starych, drewnianych powierzchni lub do postarzania elementów. Proces ten pozwala pozbyć się starych warstw farby i wygładzić powierzchnię co przygotowuje ją do nałożenia nowej powłoki lakierniczej. W procesie tym wykorzystuje się ścierniwo wyrzucane ze specjalistycznych pistoletów pod ciśnieniem w strumieniu powietrza lub wody. Cena piaskowania drewna może wydawać się wysoka jednak ma to swoje powody i w wielu przypadkach jest jedynym słusznym wyjściem.

Jakiego materiału ściernego używa się do drewna?

Do piaskowania drewna używa się wielu różnych materiałów ściernych, najczęściej są to jednak:
– piasek kwarcowy,

– szkło,

– soda.

Piasek kwarcowy jest najtańszym z wymienionych wyżej ścierniw lecz jednocześnie jest najbardziej destruktywnym co może mieć znaczenie jeżeli obróbce chcemy poddać jakiś zabytek. Szkło i soda są zdecydowanie delikatniejsze i mogą się okazać jedynym słusznym wyborem w przypadku antyków. W przypadku szkiełkowania ścierniwem jest drobny granulat szklany, natomiast jeżeli chodzi o sodowanie to wykorzystuje się do tego sodę oczyszczoną. Gdy przyjdzie wybierać między szkłem, a sodą to warto zaznaczyć, że sodowanie jest droższym procesem, ale jednocześnie delikatniejszym niż szkiełkowanie.

W naszej firmie oferujemy również piaskowanie drewna na mokro. Proces ten różni się od tradycyjnego piaskowania tym, że ścierniwo zawieszone jest w strumieniu wody zamiast powietrza. Dzięki temu prace można wykonać bardziej precyzyjnie i delikatnie.

Czemu piaskowanie, a nie zwykłe szlifowanie?

Patrząc na ceny piaskowania drewna, można się zwrócić ku bardziej tradycyjnym metodom pozbywania się farby, jak np. papier ścierny. Cena nie powinna być jednak jedynym wyznacznikiem, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z jakimś antykiem. Proces szkiełkowania lub sodowania jest o wiele delikatniejszy niż szlifowanie papierem ściernym, dzięki czemu nie zniszczymy obrabianego przedmiotu, a otrzymana powierzchnia będzie gładsza i zachowa wszystkie pożądane właściwości. W przypadku cennych przedmiotów szlifowanie może okazać się po prostu zbyt destruktywną metodą i ostatecznie pokrycie szkód może kosztować więcej niż koszt piaskowania, a często mogą to być szkody nieodwracalne.

Jaki efekt można uzyskać poprzez piaskowanie?

Piaskowanie drewna zazwyczaj wykonuje się w celu usunięcia starej farby i przygotowania powierzchni do nałożenia nowej powłoki lakierniczej. Jest to proces, który skutecznie usunie stare powłoki, i dzięki któremu uzyskamy gładką powierzchnię, gotową na nałożenie nowej farby. Niewątpliwym plusem piaskowania jest jego precyzja w obróbce ciężko dostępnych zakamarków, które mogą być niemożliwe do obrobienia przy pomocy innych metod. Czasami jednak celem może być postarzenie deski lub innego drewnianego elementu. Używając większego ciśnienia w połączeniu ze ścierniwem o większej gradacji możemy uzyskać efekt starego drewna. Dzieje się tak dzięki temu, że drewno nie ma jednakowej twardości w przekroju materiału. Słoje drewna są twardsze, a ścierniwo w pierwszej kolejności usuwa te miękkie części uwydatniając naturalne usłojenie. W połączeniu z odpowiednim malowaniem i ewentualnie opalaniem można uzyskać efekt starego drewna, który jest ostatnio w modzie, szczególnie w rustykalnych wnętrzach.

Colorest – postaw na profesjonalistów w branży!

Firma Colorest wykonuje usługi piaskowania drewna w Krakowie i okolicach, a także zajmie się Twoim elementem, który dostarczysz drogą wysyłkową. Piaskowanie jest usługą, której nie da się jednoznacznie wycenić poprzez cennik na stronie, więc skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, a nasi profesjonaliści zajmą się rzetelną wyceną Twojego zlecenia. Posiadamy zespół przeszkolonych specjalistów, którzy z dokładnością zadbają o cały proces w taki sposób, abyś nie musiał się niczym martwić, a mógł cieszyć perfekcyjnym wykończeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here