Jak długa jest trasa rowerowa wokół jeziora Czorsztyńskiego?

0
31
Jak długa jest trasa rowerowa wokół jeziora Czorsztyńskiego?

Leżące między Gorcami a Pieninami jezioro Czorsztyńskie to miejsce, które każdego roku przyciąga tysiące turystów. Zimą zaprasza narciarzy, natomiast wiosną, latem i jesienią piechurów. Od niedawna także miłośnicy rowerów mają powody, aby zawitać w okolice Czorsztyna, a wszystko dzięki nowej trasie poprowadzonej wokół jeziora. Sprawdźmy zatem, ile liczy ona kilometrów i co można zobaczyć podczas całodniowej wycieczki na dwóch kółkach?

Którędy została poprowadzona trasa rowerowa wokół jeziora Czorsztyńskiego?

Trasa wokół jeziora Czorsztyńskiego, popularnie nazywana Velo Czorsztyn prowadzi przez kilka miejscowości położonych nad tym akwenem. Są wśród nich Dębno, Czorsztyn, Niedzica-Zamek czy Frydman. Każda oferuje bogate zaplecze gastronomiczno-hotelarskie, a także wiele atrakcji, od zabytków rozpoczynając, a na zapierających dech w piersiach widokach kończąc. Całość trasy wokół jeziora to prawie czterdzieści kilometrów, co w zupełności wystarczy na udaną całodniową wycieczkę.

Cykliści spoza regionu bez żadnego problemu znajdą dla siebie bazę, z której będą mogli zwiedzać na rowerze okoliczne atrakcje. Jednym z takich miejsc jest Ośrodek Narciarski CZORSZTYN-SKI w Kluszkowcach, który poza sezonem zimowym chętnie gości rowerzystów i piechurów. Położenie ośrodka sprawia, że wszystkie miejsca godne odwiedzenia, m.in. zamki w Niedzicy i Czorsztynie, uzdrowisko w Szczawnicy oraz wiele innych, są w zasięgu dwóch kółek. Z kolei zaplecze hotelowe gwarantuje relaks po dniu pełnym wrażeń.

Jakie atrakcje znajdują się na trasie Velo Czorsztyn?

Na liczącej niemal czterdzieści kilometrów trasie znajdziemy wiele ciekawych miejsc, w których warto zrobić sobie krótką bądź dłuższą przerwę na zwiedzanie oraz odpoczynek. Niewątpliwie jednym z nich jest Dębno. Wieś słynie z XV-wiecznego drewnianego kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła, wpisanego na listę dziedzictwa kultury UNESCO. Kolejnymi punktami wartymi zwiedzenia są ruiny zamku w Czorsztynie, zamek w Nidzicy oraz zapora wodna we Frydmanie.

Z kolei w Kluszkowcach, przez które również przebiega ścieżka rowerowa wokół jeziora Czorsztyńskiego, na miłośników nieco mocniejszych wrażeń rowerowych czeka kilka tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Jeśli natomiast będziemy chcieli odpocząć od siodełka, warto poczuć adrenalinę w zjeżdżalni grawitacyjnej, a dla uspokojenia emocji skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który wywiezie nas na szczyt góry Wdżar, skąd będziemy mogli podziwiać fantastyczne widoki pasm górskich otaczających jezioro Czorsztyńskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here