Hormony to związki chemiczne, które są wydzielane przez każdego człowieka – zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Trudno jest opisać w kilku słowach ich rolę, ponieważ mają one wpływ na wiele czynników, ale jedno jest pewne – ich oddziaływanie na nasz organizm jest ogromne. W ciele człowieka hormony nie tylko regulują cykl miesiączkowy, libido czy przemianę materii, ale również mają wpływ na skórę. Dlaczego tak się dzieje? Zapraszamy do lektury!
Wpływ hormonów na skórę człowieka
Wpływ hormonów na skórę ludzką mają przede wszystkim estrogen i progesteron. Te hormony żeńskie odpowiadają za gładką i zdrową skórę. Można zauważyć, że kobiety w okresie menopauzy mają niski poziom tych hormonów, co przekłada się na pogłębienie sie zmarszczek i utratę jędrności skóry. Właściwy poziom estrogenów przyczynia się do uelastycznienia i nawilżenia skóry oraz odpowiada za stymulowanie włókien kolagenowo-elastynowych.
Ważne są również androgeny, które odpowiadają za grubość naskórka i owłosienie. Jednym z nich jest testosteron, który częściej kojarzony jest z mężczyznami, ale występuje on również u kobiet, jednak gdy jego poziom jest zbyt wysoki – zaczynają się problemy skórne. Androgeny odpowiadają m.in. za trądzik młodzieńczy, a także stymulują gruczoły łojowe do produkcji sebum, jednocześnie przyczyniając się do łojotoku.
Nie należy również zapominać o tarczycy, a ściślej mówiąc – hormonach, które produkuje, czyli tyroksynę i trójjodotyroninę. One także przyczyniają się do tego jak wygląda nasza skóra, a ich niedobór świadczy o niedoczynności tarczycy. Może się ona objawiać żółtymi zabarwieniami na skórze, zaczerwienieniami czy wzmożoną potliwością. Natomiast nadczynność tarczycy powoduje, że nasza skóra jest delikatna i wilgotna od potu.
Hormony a trądzik hormonalny
Trądzik hormonalny, choć jest kojarzony przede wszystkim z okresem dojrzewania, tak naprawdę może wystąpić w każdym wieku, jednak znaczny wzrost zachorowań zauważa się u kobiet między 25. a 30. rokiem życia. Z trądzikiem hormonalnym mogą również borykać się kobiety przechodzące menopauzę.
Hormony odpowiedzialne za trądzik to przede wszystkim androgeny (testosteron, dihydrotestosteron i androstenediol), które stymulują wzrost gruczołów łojowych i wydzielanie łoju. Zdarza się jednak, że to wzrost stężenia estrogenów wpływa na pojawienie się zmian skórnych.
Trądzik hormonalny objawia się grudkami, licznymi zaskórnikami i krostkami, torbielami, nieestetycznymi bliznami, łojotokiem, a także nadmierną lepkością i przebarwieniami skóry. Do najczęstszych przyczyn trądziku hormonalnego należą predyspozycje genetyczne, zakażenia bakteryjne, stany zapalne, PCOS, zaburzenia hormonalne, insulinooporność, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, a także ciąża czy menopauza.
Co w przypadku zmian skórnych?
W przypadku zmian skórnych, zaleca się zrobienie szeregu badań związanych z hormonami, np. poziom testosteronu całkowitego, testosteronu wolnego, dehydroepiandrosteronu (DHEA), prolaktyny, hormonów tarczycy, hormonu folikulotropowego, hormonu luteotropowego oraz insuliny, a także badań związanych z tarczycą, np. TSH.