Lekarz pierwszego kontaktu, zwany również lekarzem rodzinnym, to specjalista, do którego zwracamy się zawsze, gdy potrzebujemy skonsultować aktualny stan zdrowia, uzyskać skierowanie do innego specjalisty lub receptę na leki. To obejmuje zarówno nagłe dolegliwości, jak i przewlekłe problemy zdrowotne. Lekarz POZ jest dostępny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Kim jest lekarz POZ?
Lekarz pierwszego kontaktu, znany również jako lekarz rodziny, pełni kluczową rolę w zapewnianiu podstawowej opieki medycznej. Może być specjalistą chorób wewnętrznych, lekarzem rodzinny, internistą, pediatrą lub lekarzem bez specjalizacji, ale z bogatym doświadczeniem zawodowym. Specjalista Podstawowej Opieki Zdrowotnej oferuje pomoc pacjentom w każdym wieku, bez względu na płeć czy stan zdrowia, a korzystanie z jego usług może być bezpłatne, o ile dany ośrodek ma umowę z NFZ na świadczenia POZ.
Czym zajmuje się lekarz POZ? Lekarz POZ ma uprawnienia do oceny stanu zdrowia, przeprowadzania prostych badań diagnostycznych oraz udzielania porad i konsultacji medycznych. Może również wystawiać recepty na leki oraz skierowania na specjalistyczne badania, do innych lekarzy, szpitala czy terapię rehabilitacyjną i leczenie uzdrowiskowe.
Ponadto, lekarz POZ ma inne obowiązki, takie jak:
- wykonywanie zabiegów w gabinecie lub w domu pacjenta,
- kwalifikowanie do transportu sanitarnego w POZ i wystawianie zleceń przewozów,
- przeprowadzanie wizyt domowych,
- wystawianie zleceń na świadczenia pielęgniarskie w POZ.
Jakie badania może zlecić lekarz POZ?
Specjalista Podstawowej Opieki Zdrowotnej może skierować pacjentów na dodatkowe badania, jeśli uważa, że ich dolegliwości wymagają bardziej zaawansowanej diagnostyki, specjalistycznego leczenia lub hospitalizacji. Decyzje podejmuje na podstawie wywiadu zdrowotnego, badania fizykalnego i najnowszej wiedzy medycznej.
Jak wybrać lekarza POZ w ramach NFZ?
Ważne jest, aby wiedzieć, że pacjent ma możliwość zmiany lekarza POZ dwukrotnie w ciągu roku. Dopiero przy każdej kolejnej zmianie niesie to dodatkową opłatę, chyba że jest to związane ze zmianą miejsca zamieszkania, likwidacją wybranej wcześniej przychodni, przejściem na emeryturę dotychczasowego lekarza POZ, osiągnięciem pełnoletniości pacjenta lub jego dziecka. Deklarację wyboru lub zmiany lekarza POZ można złożyć bezpośrednio w przychodni posiadającej umowę z NFZ w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, na stronie internetowej danej placówki lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) dostępnego na www.pacjent.gov.pl.
Zapraszamy do lekarza rodzinnego Bielsko w Centrum Alfa Bielsko-Biała.