Rozwiązanie na zwiotczałe powieki – korekta powiek.

0
41

Spojrzenie jest odzwierciedleniem duszy, ale stan naszych oczu może również wiele powiedzieć o naszym zdrowiu i energii życiowej. Opadające powieki i worki pod oczami mogą sprawić, że wydajemy się starsi i bardziej zmęczeni, co wpływa na nasz ogólny wygląd i wrażenie smutku. Problemy z opadającymi powiekami nie tylko dotyczą estetyki, ale czasami mają także swoje podłoże zdrowotne.

Opadające powieki mogą powodować bóle głowy spowodowane nadmiernym napięciem mięśni twarzy. Mogą też ograniczać pole widzenia i prowadzić do problemów z poruszaniem się, prowadzeniem pojazdów czy czytaniem, co znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Należy w tym miejscu odróżnić właściwe opadanie powiek (ptosis, ptoza), które objawia się obniżeniem linii górnej powieki, tak, że zaczyna ona zasłaniać źrenicę, od zwiotczenia skóry, która zaczyna tworzyć fałd przysłaniający część ruchomą powieki.

O ile opadanie właściwe powiek związane z osłabieniem mięśnia dźwigacza powieki najczęściej ma tło neurologiczne, endokrynologiczne, czasem genetyczne czy nowotworowe, to zwiotczenie skóry spowodowane jest z jej naturalnym procesem starzenia, zaburzeniami hormonalnymi, a także działaniem promieniowania UV, brakiem profilaktyki przeciwzmarszczkowej, paleniem papierosów czy nadmiernym spożyciem węglowodanów.

Jednym z zabiegów, który pomaga zarówno w poprawie wyglądu powiek jest blefaroplastyka – czyli korekta powiek górnych 

Spodziewanymi efektami plastyki zwiotczałych powiek są:

  • bardziej „otwarte” oko i zwiększenie zakresu pola widzenia,
  • wygładzona skóra wokół oczu,
  • wizualne odmłodzenie twarzy.
     

Plastyka powiek – przebieg zabiegu

Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z powiek. Oprócz widocznych efektów estetycznych może on zwiększyć zakres pola widzenia, a także zmniejszyć wysiłek związany z unoszeniem ciężkich powiek. Przed zabiegiem chirurg precyzyjnie zaznacza zakres cięcia, a następnie usuwa nadmiarowe tkanki i przeprowadza niezbędne korekty, aby osiągnąć pożądany efekt.

Zabieg może dotyczyć powiek górnych, dolnych, a u niektórych osób i górnych i dolnych. Blefaroplastyka w naszym ośrodku wykonana jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa zazwyczaj od 1 do 2 godzin. W przypadku plastyki powiek górnych, lekarz wykonuje nacięcie w fałdach powiekowych, a przy korekcie powiek dolnych tuż poniżej linii rzęs , aby blizna pooperacyjna była jak najmniej widoczna.

Okres rekonwalescencji po blefaroplastyce

Po przeprowadzonym zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, obrzęk i zasinienie w okolicach oczu. Te objawy zazwyczaj ustępują po około 1-2 tygodniach. Usunięcie szwów następuje z reguły po 10 dniach. Początkowo zaczerwieniona i widoczna blizna stopniowo blednie, często stając się prawie niewidoczną po około 3 miesiącach. W okresie rekonwalescencji po korekcji plastycznej powiek zaleca się kilkudniowy odpoczynek oraz unikanie wysiłku fizycznego. Dodatkowo pacjent powinien stosować zalecone przez lekarza preparaty w postaci maści lub żelu oraz korzystać z chłodzących okładów żelowych na skórę powiek. W tym czasie bezwzględnie należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego i ekspozycji na słońce.

Zabieg korekty powiek jest przeprowadzany w ramach leczenia prywatnego w Szpitalu NEFROLUX w Siemianowicach Śląskich – zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here